Egy szakember számára ez nem egy nagy kihívás, hiszen tudja a lépéseket, a szakmai fogásokat, hogy miként, hogyan kell ezt a nyitást elvégezni, de egy laikus, hétköznapi felhasználó maximum a kulcsot fogja betörni a lamellák közé a zárdobozba. Ezzel pedig még nagyobb galibát okoz nekünk a zárnyitás folyamatához. Laikus szemmel nem értik az emberek, hogy miért is szorult bele a kulcs a zárba és azt gondolják, ha feszegetik, emlegetik, rángatják, akkor előbb-utóbb ki fog nyílni. Rossz hír, hogy nem véletlenül szorult be a lamellák közé vagy függőlegesen, vagy átfordulva a tollas kulcs. Ez adódhat kopásból, elhasználódásból vagy egyszerűen csak rossz kulcsmásolás miatt.
Mindenkinek azt tanácsoljuk, hogy semmiképp ne erőltessék, nem kell fújkálni semmivel és nem szabad hívni semmilyen szomszédot vagy közös képviselőt, gondnokot, mivel ők sem értenek hozzá, nem tudják, hogy mi a legjobb ilyenkor! Telefonáljanak nekünk, mint Mottura szakszerviznek! Szakszerű szolgáltatást fognak kapni, illetve ha szükséges, a zárnyitás után cserét is tudunk azonnal eszközölni.
Sajnos egyre több olyan gondolkozású emberrel találkozunk, hogy én biztos, nem fogok kifizetni egy 30.000 forintos munkadíjat egy szerelőnek, hiszen meg tudom csinálni, mert már láttam a YouTube-on, meg különben is mérnök vagyok, illetve az édesapám lakatos, idehívom, és majd együtt nekilátunk. Na, ennek általában az szokott lenni a vége, hogy a burkolatot össze-vissza karcolják, lejön a festék az ajtón és olyan összeakadást csinálnak az apukával együtt, hogy az ötperces zárnyitásból, amit mi alkalmaztunk volna, egy másfél órás, zárfúrást kell végrehajtanunk, mivel nemcsak beletörték a kulcsot, de össze-vissza feszegették a zárat is! Higgyék el, ez a gondolkodás nem vezet jóra, sőt, magasabb kiadásokba sodorja a tulajdonost, mert rá fog tevődni még egy több tízezer forintos nyitási költség is! Nem fogják tudni megoldani ezt maguknak, ez egy szakma, amihez hosszú évek gyakorlata és tapasztalata szükséges!
Ha a Mottura zárak kulcsai közül egy akad, a többi viszont jól viszi a zárszerkezetet – mi a gond?
Ebben az esetben több tényező is befolyásolhatja a zár működését. Előfordulhat az, hogy az az egy kulcs nem volt használva és nincs úgy bekopva, mint a többi Mottura tollas kulcs. De az is előfordulhat, hogy rossz kulcsmásolatként használjuk ezt a kulcsot. A nem pontos kulcsmásolat nem úgy emeli a lamellákat, mint ahogy a gyári kulcsoké. Ezenkívül még azt is számításba kell venni, hogy esetleg az a kulcs, aminek a használatakor akadást észlelnek, a mindennapi használatban többször volt esetleg leejtve, megsérült, elhanyagoltak a fogak, letört egy darab belőle, így nem úgy ellenőrzi a lamellák magasságait, mint a többi, ezért akadozik záráskor-nyitáskor. Számos olyan dolog lehetséges egy zár vagy kulcs akadása kapcsán, amit csak egy szakember tud megállapítani. Általánosságban elmondható, ha 3 kulcs közül 2 jól működik, akkor elég egy új kulcsot másoltatni az egyik jól működőről és a rosszat meg kidobni. Mindig olyan kulcsról készüljön a másolat, ami viszonylag ép állapotú a fogakat nézve és olyan helyen legyen lemásolva, ahol kimondott Mottura kulcsmásolással foglalkoznak (gyári nyerskulcsokra!).
Illetéktelen kezébe került a lakáskulcsom, mi a teendő, kell-e félni valamitől az ajtózár kapcsán?
Amikor a lakásunk kulcsa olyan emberek kezébe kerül, akiben nem bízunk meg, megrendült a bizalmunk felé vagy ellopták a táskánkat és benne volt a kulcs-csomó, netán benne hagytuk az ajtóban kívülről éjszakára és reggel vagy másnap este az egyik szomszéd adta vissza, mindenképp érdemes elgondolkozni, hogy milyen problémákkal számolhatunk. Ilyen pl. ha valaki bejut az ingatlanba ezzel a megtalált, ellopott kulcs másolatával, amíg mi nem tartózkodunk otthon.
Értelmes embernek ezen sokat nem kell gondolkodni, hiszen mindenki számára világos, hogy egy lakásba jutott idegen ember hogyan tud garázdálkodni és értéktárgyakat eltulajdonítani. Pillanatok alatt több százezer forintos kárt tud okozni, attól függően, ki, milyen értéktárgyakat tart a lakásba.
Egy olasz gyártású Mottura cilinderes- vagy tollas kulcsos zárszerkezet cseréje ezzel szemben csupán 54.000 – 95.000 forintos összeget képvisel. A zárcsere díja töredéke annak a kárnak, amit egy betörés tud okozni, ha nem lépnek időben e téren. Ugyanez áll fenn abban az esetben is, ha új lakást vásárolnak, amelyben ilyen típusú ajtózár van, akár cilinderes, akár tollas kulcsos verzióban. Nem szabad halogatni az azonnali zárcserét, a baj bármikor megtörténhet, és a zárcsere díja kimondottan elenyésző összeg a lakásvásárlás árához és a betörés után okozott károk árához viszonyítva is.