Ezek a zárszerkezetek főként bejárati ajtóknál, illetve rácsos ajtóknál vannak beszerelve, főként tollas kulcsos változatban, ami azt jelenti, hogy 2 vagy 4 fordulatos lamellakiosztással történik a záródás. A kisebb testű változat másodzárként funkcionál az ajtók esetében, de igen közkedvelt és népszerű a rácsok felhasználásánál is a hárompontos, kistestű Mottura zár. A cilinderes záródás kevésbé jellemző valamiért a magyar piacra, annyira ez nem tett mély nyomot. Inkább a tollas kulcsos és cilinderes változattal találkozunk, de azokkal is inkább bejárati ajtók esetében, ahol a biztosítói követelmény két zárat igényel, vagy ha a tulajdonos kétzárásos módszert szeretne használni.
Védett típusú, My key kulcsos, tollas, lamellás Mottura zárak
Ez egy ritkább típus, kevesen használják, mert drágább, ellenben biztonságosabb. Ha valaki ilyet szeretne, bátran ajánljuk! Úgy lehet megkülönböztetni a többi Mottura kulcstól, hogy a kulcs részénél két darab golyó van belepréselve. Ezzel a kialakítással tették biztonságosabbá a zárszerkezet belső mechanikáját, illetve így védekeznek a zárfinomnyitás elől.
Mottura zárbetét csere cilinderes ajtóknál, rácsoknál
Mint fentebb említettük, hogy a cilinderes változat kevésbé használatos a magyar ajtóknál a tollas zárakkal szemben. De azért havi szinten egyszer-kétszer belefutunk egy olyan megrendelésbe, ahol zárbetétcserét szeretnének kérni, pl. mert a régi már akadozik, vagy netán elhagytak egy kulcsot, vagy új lakó tulajdonába került az ingatlan, ezért gondolkoznak az zárcserén. Tulajdonképpen ezeknél a záraknál egy a lényeg, a Mottura szerkezet mindig marad a régi, csak a betétet cseréljük. Az, hogy milyen zárbetétet teszünk bele, nagyon nem mindegy. Pl. kínai zárakat egyáltalán nem javasolnánk senkinek, hiszen ennek a beszerelése után meredeken romlik a zárszerkezet biztonsági tényezője. Mi ilyenkor izraeli zárakat szoktunk javasolni, már régóta dolgozunk ezekkel a típusokkal, kiválóan alkalmasak a Mottura zárszerkezetek meghajtására, vezérlésére.
Ha nem nyílik egy zárszerkezet, annak több oka is lehet – mi a teendő?
Ennél a kérdésnél nem szeretnék általánosítani, hiszen csak akkor lehet biztosat állítani, ha tudjuk, hogy mivel állunk szemben. Amikor egy olasz bejárati ajtó Mottura szerkezete megadja magát, nem nyílik kívülről vagy belülről, lehetséges kulcs- vagy zárprobléma is. Ami biztos, hogy valamilyen előjelnek már kellett jelezni, hogy ez egy időzített bomba, mégpedig akadozással vagy nehezen működő zárással. Ezek az olasz zárszerkezetek nagyon precíziós, finomhangolású, működésű zárak. Az olaszok jó munkát végeztek a tervezésénél és a gyártásánál is egyaránt. Olyan nincs, hogy egy új zárszerkezet egy normálisan beépített bejárati ajtónál 1-2 év után tönkremegy. A legáltalánosabb az, hogy rossz a kulcsmásolat, ami adódhat rossz nyerskulcs használatból is vagy rossz másolásról. De lehet az is, hogy a kulcs megsérült és a ferde kulcsfogazás folyamatosan ferdíti a lamellákat, ami egy idő után akadozó szerkezet formájában jelentkezik. A zárszerkezet természetes meghibásodása körülbelül 15-20 év után jelentkezik, ha rendeltetésszerűen van használva és időközönként karban van tartva, olajozva, turbózva, kitisztítva, úgy, ahogy a gyártó előírja.
Mottura zárnyitás éjjel nappal, egész évben, kiszállási díj nélkül
Egy bejárati ajtó ha nem nyílik elég probléma a lakónak, mert biztos, hogy éppen siet valahová vagy érkezik valahonnan, így bosszantóvá válik a dolog. Ezért is szoktuk javasolni mindenkinek az időszerű karbantartást, átnézést, hogy ne érjen senkit ilyen meglepetés az ajtózár használata során. Ettől függetlenül, nyilván figyelmen kívül hagyja mindenki, hiszen nem ez a legfontosabb. Mi ezért is hoztuk létre a vállalkozásunkat, hogy a bajbajutottaknak segítsünk, az ajtót kinyissuk, az év bármelyik munkanapján, akár éjjel, akár nappal, ha zárnyitásról, beragadt kulcsról, ajtónyitásról van szó. Ezek a zárak speciális szaktudást, illetve szerszámok meglétét igénylik. A nyitási költség Budapesten 25.000 forinttól elérhető, de a végösszeg általában a munka befejeztével fog kiderülni. Elvégre nem mindegy, hogy mennyi időt vesz igénybe egy zár felfúrása, speciális lamellakiszedése, majd az azt követő zárcsere.