Az összes olasz Mottura zárnál különböző méretű, nyitási irányú mozgáslehetőségek vannak, ezért aki egy kicsit mélyebben bele akarja magát ásni ezeknek a záraknak az ismeretébe, érdemes egy PDF katalógust letölteni az olasz gyártó honlapjáról. Nálunk ilyen nem elérhető, mivel ez szakmai dokumentáció, és nem gondolnánk, hogy valakit is érdekelne.
A mi feladatunk az, hogy ezeknek a záraknak a működési elvét ismerjük, a szakmai tudást a zárszerelés, zárcsere során hasznosítsuk. Maximum az ügyfélnek egy rövid tájékoztatást tudunk adni, hogy mi, hogyan, miért van, de nem nagyon merülnek bele jobban, mert nem könnyen emészthető anyag, de ha valaki kíváncsi, természetesen beszélünk róla. Röviden egy pár szó: van tollas- illetve cilinderes meghajtás, ezen belül jobbos- vagy balos, egyirányú, vagy több irányú Mottura zár. Létezik továbbá fixlamellás és kódolható változat, kis- vagy nagytestű főzár, mellékzár és rászegző hevederzár.
A tollas kulcsos vagy cilinderes Mottura zár a jobb?
Tulajdonképpen ugyanarról a zárszerkezetről beszélünk mindkét verzió esetében, csak a tollas kulcsos típusnál lamellákat mozgat a bástyás-kulcs, a cilinderesnél pedig emelgeti a zárszerkezet mozgató mechanikáját. A cilinderes zárszerkezet egyre népszerűbb a kulcsos verzióval szemben, és könnyebb a használata, a viselete a nadrág, az autó vagy a női táska szemszögéből. Illetve bármilyen európai szabvány, magas minősítésű zárbetétet tudunk a cilinderes zárszerkezetbe tenni, míg a tollas kulcsnál csak egyfajta verzió lehetséges. Ha cilinderes meghajtásút választunk, érdemes egyedi profilú, másolásvédett izraeli zárbetéteket helyezni bele vagy szakszervizzel szereltetni. A tollas kulcsos zr átalakítása is lehetséges cilinderessé, viszont különleges munkavégzés szükséges hozzá, némi nemű átalakítással, amit házilag senkinek nem ajánlunk elvégezni!
Miért akadozik a bejárati ajtóm nyáron, a téli működéssel szemben?
A legtöbb esetben az a probléma, hogy nyáron a meleg hatására megdagad a fa vagy a fém, ezáltal kitágul, így a keret hozzáérhet az ajtó vagy az ajtólap fém részéhez, így súrlódás keletkezik. Ezért nehezebb a működés, mert a rudazatok egymáshoz érnek, esetleg lejjebb ül az ajtó, téli viszonylatban visszaáll azonban a normális működés helyére. Szoktuk ilyenkor javasolni a nyári átálláskor, hogy egy kis igazítást, ajtóemelést kell végezni, ezután turbózzuk, esetleg olajozzuk. Ez a probléma megoldható és ezt csak egyszer kell megcsinálni, a következő évben már ehhez igazodik az anyagösszetétel, mind a fa és a fém esetében.
06-70-770-2942
Feltétlen hívni kell szakembert egy Mottura zárszerkezet cseréjére vagy neki lehet állni házilag?
Mindenképpen szakember segítségét, bevonását igényli ez a folyamat, mivel nem egy sima cilinder betét kiszereléséről, majd újra berakásáról beszélünk. Itt már komolyabb munkáról van szó, az ajtólap belső burkolatának a leszedéséről, az alsó-felső rudak szétbontásáról, majd az új zár beszereléséről beszélünk. Illetve az újbóli összerakás után kipróbáljuk a pontos záródást és mielőtt visszaraknánk a burkolatot, egy teljes körű ajtó-átnézést végzünk, hogy a zárási pontok valóban a megfelelő helyre kerüljenek. Elvégre az évek alatt az ajtó elmozdulhatott, így nem minden esetben találják meg azt a pontot, ahova valójában a kulcs elfordítása után be kell menniük a záródási pontoknak. Ezt a folyamatot többször is ellenőrizzük, hiszen a zárban lévő, gyártás során keletkezett kisebb sorják ilyenkor szakadnak le a lamellákról, illetve a kulcsokról és érezzük, hogy hol kell még igazítani. Mindezt egy laikus nem érzi, nem látja, nem tudja, így valószínű, hogy az összerakás után neki nem fog működni az ajtó, rosszabb esetben bezárja a zárat és már ki sem nyílik. Egyszóval, a házilag végzett zárcseréknél magára a zárszerkezetre sem a forgalmazó, sem a gyártó nem fog garanciát vállalni, ami érthető.
Cégünk nem csak szereli, de forgalmazza is ezeket a Mottura zárszerkezeteket, zártesteket, de hangsúlyozzuk, ha bárki elrontja a szerelést és bármilyen módon felületi probléma keletkezik a kulcson vagy a zárszerkezeten, a garancia elvész! A gyártó minden esetben megvizsgálja a garanciális problémás zárakat, és ha sérülési nyomokat lát akár a kulcson, akár a szerkezeten, a garanciát ők sem vállalják!