A Mottura záras bejárati ajtó sokkal jobb, mint egy kínai, ezt azzal támasztjuk alá, hogy évek óta ezeknek az ajtóknak a szervizelésével foglalkozunk mind a két téren. Tapasztaltuk azt bizonyítja, hogy egy kínai ajtóval, ami százezer forintba kerül, szinte havi szinten probléma adódik. Kilincstörés, zárbetét meghibásodás, a betörések száma sokkal nagyobb, mint az olasz zárakkal ellátott ajtókon. Az olasz Mottura záras bejárati ajtóknál számszerűleg egy kézen meg lehetne számolni, hogy mennyi ajtót törtek fel, ellenben a többezer kínai ajtóval szemben. Az ára is tükrözi, hogy egy százezer forintos kínai ajtóval szembeállított trezorzáras ajtó sajtó háromszázötvenezer forinttól indul.
Ezek az ajtók zártszelvényből, vastag faborítással, acéllemez burkolattal vannak összerakva. Az acélrácsozat középen van, a Mottura zárszerkezet háromirányú záródással véd ha a befeszítés ellen. A zárszerkezet lamellás kivitelű, tollas kulcs tartozik hozzá, így finomnyitással nem lehet kinyitni, mint mondjuk a kínai HiSec ajtó gyári zárbetétjét zártöréssel. Illetve a befeszítéses, pajszeros megoldás sem nyerő az olasz zárral ellátott ajtók esetében, mert nem lemezes szerkezetű az ajtó, ami könnyedén hajlik a feszegetés hatására, hanem merev zárszelvény, így ebbe is beletörik a betörő szerszáma.
Mekkora árkülönbség van egy olasz záras ajtó és egy kínai bejárati ajtó között?
Nem mindenki engedheti meg magának az Audit, BMW-t, illetve a drágább autókat sem, így a bejárati ajtók tekintetében is széleskörű a vásárlói igény és a pénztárca vastagsága. Ezeket csak azért írjuk le, hogy ha valaki ajtóvásárlás előtt van és gondolkozik, hogy hogyan védje meg a lakást, akkor hátha sikerül némi-nemű instrukciót nyújtani számára, hogy melyik ajtó mit ér. Észre kell venni, hogy az ár igenis tükrözi sok esetben a minőséget pozitív, illetve negatív irányba. Egy olasz záras bejárati ajtó, amiben lehet akár Mottura, Potent, Securemme, Cisa, Dierre stb. zár, sokkal többet ér, mint bármelyik bejárati ajtó, mert az ajtó szerkezete fémből, acélból, zártszelvényből készül, ami faborítással van elkészítve. Itt már az ajtó súlya is árulkodik a jobb minőségről, 250 kg egy ilyen ajtó. A komplett költség 350.000 forinttól indul, ez méret minőség, illetve kialakítás függvénye. Nem mennék bele jobban a részletekbe, mert nem ajtókkal foglalkozunk és nem is értékesítünk ajtókat, csak a tisztánlátás miatt próbálunk ezen információkkal segíteni. Ezzel szemben a kínai bejárati ajtó lemezből van, ráadásul nagyon vékony lemezből, ami az 1 mm-t nem haladja meg. 130-140 ezer forintért igaz már el lehet érni a beszereléssel együtt, a kérdés, hogy valójában ez az ár megéri-e azt, hogy bemennek a lakásba, felforgatják a lakásunkat, elveszik értéktárgyaikat, de ami a legfontosabb, hogy mi folyamatosan tapasztaljuk azokat a problémákat, amelyeket a jövőben fog az ügyfél saját maga megtapasztalni, mert nagyon rossz a minősége ennek az ajtóknak.
Mennyi idő alatt jut be a betörő az acélajtón, és hogy jut be a kínai lemezajtón?
Azt megjósolni az ügyfelek számára, hogy egy bejárati ajtón -mindegy, hogy milyen típusról van szó-mennyi idő alatt jutnak be a betörők, elég nagy bátorság lenne. Azonban, ha a kínai ajtókon be akar menni a betörő, vagy így, vagy úgy, biztos hogy bejut. Ha egy kicsit jobban képzett betörőkről beszélünk, tehát nem a rongáló, romboló, feszegető típusról, hanem egy speciális, interneten vásárolt zárfésűvel rendelkező betörőkről, akkor a bejutási idő a kínai ajtók esetében 2 és 4 perc között van. És ebből a módszerből semmit nem vesz észre a tulajdonos, csak akkor, miután hazaért és találkozik a szétrámolt lakással. Ezzel ellenben az olasz bejárati ajtók, amik már mindenfajta megerősítéssel, biztonsági fokozatú acél szerkezettel, dupla-tollas zárszerkezettel van ellátva, ilyen nyitásokkal, rongálásokkal szinte kizárt a lakásba való bejutás. Nyilván a kettő között több százezer forint különbség van, itt a zár takarja a minőséget, illetve a biztonsági fokozatot is.